top of page

Čo by ste mali vedieť o kuracom mäse?

Image by Claudio Schwarz

Ktoré kuracie mäso je zdravšie - tmavé alebo biele?

Jednou z dlhodobých diskusií vo svete zdravej výživy je otázka, či je zdravšie tmavé alebo biele kuracie mäso. Mnohí odborníci na výživu tvrdia, že biele mäso je oveľa zdravšie ako tmavé a že by ste si vždy mali vybrať kuracie prsia namiesto horných alebo dolných stehien. Hoci mnohí ľudia považujú tmavšie časti kuraťa za chutnejšie. Veľká časť týchto rád vychádza z toho, že biele kuracie mäso má menej kalórií a tuku. V poslednom čase však čoraz viac odborníkov hovorí o vysokej hustote živín tmavého kuracieho mäsa.

 

Výhody bieleho mäsa

Všetko, čo sa hovorí o bielom mäse, je pravda: zvyčajne má menej kalórií a tuku ako tmavé mäso.

Kuracie stehno s kožou (85 g) obsahuje 197 kcal, 12,5 g tuku, 19,8 g bielkovín.

Kuracie stehno bez kože (85 g): (152 kcal, 6,93 g tuku, 21 g bielkovín).

Kuracie prsia bez kože (85 g): 133 kcal, 2,75 g tuku, 27,3 g bielkovín.

Kuracie prsia s kožou (85 g): (s kožou): 150 kcal, 8,05 g tuku, 18 g bielkovín.

Napríklad kuracie stehno bez kože obsahuje približne 7 g tuku a 2 g nasýtených tukov, zatiaľ čo kuracie prsia bez kože majú menej ako 3 g tuku a 1 g nasýtených tukov.

Tuk a kalórie nie sú vždy zlé a množstvo, ktoré potrebujete, závisí od vašich osobných, zdravotných a kondičných cieľov a potrieb. Ak potrebujete kontrolovať príjem nasýtených tukov, najlepšou voľbou je určite biela hydina.

V tomto prípade by ste však mali venovať pozornosť aj spôsobu prípravy bieleho kuracieho mäsa. Ak sa chystáte konzumovať obalené v pečive alebo vyprážané na oleji, okamžite vám pribudne tuk. Ak chcete znížiť obsah tuku na minimum, je lepšie jesť vyprážané, pečené alebo varené kuracie prsia.

 

Výhody tmavého mäsa 

Ako už vieme, biele kuracie mäso je zvyčajne menej kalorické a obsahuje menej tuku, ale ani tmavé mäso by sme nemali úplne ignorovať. Je známe, že tmavé kuracie mäso, ako sú horné a dolné stehná, obsahuje vyššie množstvo určitých vitamínov a živín. Tmavé mäso obsahuje viac železa, zinku, selénu a vitamínov skupiny B. Preto je najlepšou voľbou pre tých, ktorí sa snažia zvýšiť príjem železa, zatiaľ čo zinok pomáha podporovať imunitný systém.

 

Všetky druhy mäsa majú svoje výhody 

Nakoniec, biele aj tmavé kuracie mäso majú svoje výhody aj nevýhody. Biele mäso je určené pre tých, ktorí chcú jesť kuracie mäso s nižším príjmom tuku, zatiaľ čo tmavé mäso môže poskytnúť viac živín. Za zmienku stojí aj koža. Kuracia koža je tvorená najmä tukom, z ktorého väčšina je nasýtená, čo  chudým bielkovinám pridáva značnú časť kalórií. To však neznamená, že by ste sa jej mali úplne vyhýbať, len si to treba uvedomiť a nepreháňať to s ňou. Neexistuje teda jednoznačne zdravé a jednoznačne nezdravé kuracie mäso, každá časť má svoje výhody a nevýhody. A o tom, ktorú časť vtáka budete jesť, by ste sa mali rozhodnúť na základe svojich zdravotných potrieb a osobných preferencií.

Zdroj: EU Poultry

bottom of page